rady

rady a doporučení nejen pro zdraví, ale i radost duše

Co třeba dech, dýchání?

Honza doporučuje dýchání podle Wima Hofa: 

Většina lidí dýchá mělce, povrchně. Automaticky, nevědomě. Přesto to k životu v podstatě stačí. Můžeme ale dýchat vědomě, hluboce, do břicha a využít některou z nabízených metod. Osobně jsem nejdřív zkoušel střídavé dýchání s cyklem jedné minuty, což odpozoroval dědek bylinkář (Břetislav Nový) od ještěrky. Tak nebylo to špatné, ale nikam mě to neposunulo.

Až pak jsem narazil na dýchací metodu Wima Hofa a rozhodl si ji vyzkoušet. A u toho jsem vydržel. Provádím to v klidu vleže a trvá to tak čtvrthodinku a vlastně mě to přivede do takového meditačního klidu, příjemného mravenčení v prstech a tepla, že pak už jen poděkuji nahoru (Bohu) za dary a radosti života a poprosím o ochranu svých bližních, svou vlastní, našich domovů, země a někdy se dostanu až k celé planetě.

Ta základní Wimova metoda je dýchat 30-40 hlubokých nádechů nosem a výdechů ústy, pak při výdechu zatajit dech na 1 minutu (počítám do 60 až 70), pak se jednou nadechnout a vydechnout, následně nádech a při tom nádechu zadržet dech na 15 sekund a pak vydechnout. Toto je jedno kolo a mělo by se zopakovat celkem 3x. Dýchám takhle (skoro) každý večer, většinou po 15minutovém cvičení.

Co třeba otužování?

Prospívá podobně jako dýchání ke zvýšení imunity. Začít by se mělo opatrně, nejlépe sprchovat se studenou vodou, prodlužovat koupací sezonu (řeky, rybníky) a postupně se nořit do chladnějších vod. Chce se to před tím trochu rozcvičit, rozdýchat a lepší chodit v partě. I zde se dá využít metod a rad ledového muže Wima Hofa.

Co třeba pohyb, cvičení, sport?

Tak určitě, jak říkají sportovci. Zde je široká škála možností, ideální je to spojit s pobytem v přírodě: turistika, chůze, procházky se psem, projížďky na kole, běhání, plavání v rybnících a řekách. Každý si vybere to, co s ním nejvíc ladí.

Co meditace?

Nemusíme být jen u klasických meditací s odříkáváním manter a v sedu lotosového květu. Můžeme meditovat v leže, buď se soustředit na myšlenky, nebo naopak zkusit prázdnou hlavu - na nic nemyslet. Třeba si lehnout do trávy, opřít se o strom, rukama mnout hlínu, sedět a jen tak pozorovat květiny, šumění větví ve větru, nebo i ptáky, ... prostě být v klidu a cítit harmonii.  

Co pobyt v přírodě?

Pro imunitu úplně nejlepší, dvě hodinky v lese lepší než tuba prášků. Příroda uklidňuje, hladí na duši. Potkáte se tam se životem, s rostlinami, stromy, různými zvířaty. S krásou i užitkem. Voda, slunce, vzduch, to k našemu životu i pro naše zdraví potřebujeme.

Co třeba kultura? 

Návštěva divadla, kina, koncertu, čtení knih, vlastní zpívání a hraní na hudební nástroj, výtvarné a jiné tvořivé činnosti, to vše posiluje duši, přináší radost a tím přispívá ke zdraví a harmonii.

Smích, humor - to pravé pro zdraví, naprosto jednoduché, nejlepší je bezprostřední smích. Nejlépe je se smát s přáteli, s  blízkými lidmi.

Láska, doteky, objímání - přináší radost duši a tělu, čili pomáhají upevňovat zdraví. Chce to mít milované a milující blízké.

Zvládáme-li svůj život, žijeme ho s vlastní zodpovědností, dává nám smysl, jsme-li přirození, jsme také zdraví

Co bylinky a obecně pěstování ovoce a zeleniny, chov domácích zvířat? 

Nějaký nápad na výměnu zkušeností, směnu plodů (přebytků) ze zahrádky (příp. z chovu), sběr bylin a jejich zpracování? Využití "plevelů" neboli volně rostoucích bylinek? Kopřivy, pampelišky, kostival, bezinky, šípky, lipový květ? Většinou pěstujeme, sbíráme, sušíme na bylinné čaje. Pobavme se o tom na nějakém setkání.